2009. október 08.-ától 2009. október 11.-éig a Magyar Barlangi Mentőszolgálat szervezésében, négy ország, hét barlangi mentőszervezete részvételével regionális együttműködési gyakorlatot, és megbeszélést tartott.
A résztvevők:
- - Horska Zachrana Sluzba, Szlovákia (Hegyi Mentő Szolgálat)
- - Speleo Club Rozsnava, Szlovákia (Rozsnyói Barlangász Egyesület)
- - Salvamont Salvaspeo Bihor, Románia (Romániai Hegyi, és Barlangi Mentőszolgálat, Bihar megyei Egység)
- - GOPR, Lengyelország (Lengyel Hegyi Mentő Szolgálat)
- - Barlangi Mentők Észak-magyarországi Egyesülete, Magyarország
- - Bakonyi Barlangi Mentőszolgálat, Magyarország
- - Magyar Barlangi Mentőszolgálat, Magyarország
A gyakorlaton részt vett a Katasztrófavédelem részéről a Fővárosi Központi Rendeltetésű Mentőszervezet (FKRMSZ) parancsnok helyettese, Garaguly István főhadnagy, Horváth Szabolcs főhadnagy, valamint, a Miskolci kirendeltségről Rinyu Zsuzsanna kisasszony.
08.-án, és 09.-én a szervezetek az együttműködés lehetőségeiről, formáiról, várható eredményeiről tartottak eszmecserét. A felek megállapodtak, hogy a fórumot minden évben, más, más ország szervezésében megtartják. Lehetőség szerint a régió más, most kimaradt országait is bevonják.
10.-én az István-lápai-barlangban a résztvevők közösen hajtottak végre barlangi mentő gyakorlatot. A gyakorlatban a szervezetek a Magyar Barlangi Mentőszolgálat irányítása alatt a barlang IV. szifon nevű pontjáról imitált lábtöréses, személyt hoztak a felszínre. A külföldi mentőszervezetek tagjai, és a bakonyi, valamint a miskolci barlangi mentő szervezet emberei integrálódva BMSZ egységébe a folyamat egésze alatt részt vettek a szállításban. A gyakorlat teljes időtartama 09 óra 25 perctől 23 óra 50 percig, a hordágy szállítása 12 óra 40 perctől 23 óra 40 percig tartott, két sérülttel váltásban. A barlangi munkában három váltásban 51 fő vett részt, 4 fő felszíni irányítása alatt. Az ellátást 5 fő biztosította. Sérültet két fő: Horváth Szabolcs, és Sági Eszter imitálta. A szállítás alatt a hordágyat mind a három váltásban végig egy-egy orvos, és ápoló felügyelte.
A mentők átlagosan négyórányi munkát végeztek a mentésben, plusz a ki és bejutás ideje. A barlangban minden mentésben résztvevő elektromos világítást használt. A barlangban csak rozsdamentes anyagból létesítettünk új kikötési pontokat. A korábban elhelyezett, és még használható pontokat felhasználtuk, oda újakat nem telepítettünk. Néhány kikötési ponton a szándékos rongálás jeleit véltük felfedezni. Ezeket viszont pótolni kellett.
Résztvevők:
- - BMSZ Aggteleki területi egység 2 fő
- - BMSZ Dél-magyarországi területi egység 10 fő
- - BMSZ Központi egység 34 fő
- - Horska Zachrana Sluzba 4 fő
- - Speleo Club Roznava 5 fő
- - Salvamont Salvaspeo Bihor 2 fő
- - GOPR 2 fő
- - BMÉE 2 fő
- - BBM 3 fő
- - FKRMSZ 2 fő
(A képeket Simon Béla készítette.)