SzJA 1%
Elvesztettünk két barlangi mentőt, két barátot
Az elmúlt időszakban két olyan embertől kellett búcsút vennünk, akik mindketten életüket szentelték a barlangoknak, hegyeknek, barlangi- és hegyi mentésnek. Életük során számtalanszor együtt dolgoztunk, ezalatt barátságot kötöttünk. Emléküket örökké őrizzük.
Sturmann Bertalan (Bartolomej Šturmann 1965 – 2020)
Hosszan tartó betegség után, fiatalon itt hagyott minket a rozsnyói barlangkutatók (Speleo Rožňava) elnöke Sturmann Bertalan.
Berci 1989-ben lett barlangkutató, 1991-ben csatlakozott a Speleo Rožňava barlangász csoporthoz, mellyel bejárta a környező országok karsztterületeit és barlangjait, részt vett több külföldi barlangkutató expedíción, mint a lengyel Snežná, vagy a szlovén Brezno pri Gamsovi glavici barlangokban.
Bokasérült a Pilis-tető alatt
2021. január utolsó vasárnapján kiváló kirándulóidő volt, sokan indultak túrázni a fővárost körbevevő hegyekbe. A magaslatokon még néhány cm hó borította a tájat.
A BMSz segélyhívó telefonon érkezett a megkeresés kora délután, egy 52 éves hölgy a Pilisben bokasérülést szenvedett. A telefonjáról pontos GPS koordinátát osztott meg velünk, így a helyszín pontosan beazonosítható volt. Társai kabátokkal, az arra járó barlangászok pedig izolációs takaróval óvták a kihűléstől. A környéket jól ismerjük, tagjaink itt kutattak barlangokat.
A tagságot készenlétbe helyeztük, és egy kisebb csoportot indítottunk terepjáróval, akik 150 méterre meg tudták kocsival közelíteni a helyszínt.
Gyors elsősegélynyújtást követően igen hamar sikerült eljutni az autóig, ahonnan a sérült hölgyet már könnyen le tudtuk szállítani a közeli Pilisszentkeresztre.
A település központjában átadtuk a sérültet az OMSz Pilisvörösvári esetkocsijának, akik az Országos Baleseti Intézetbe szállították további ellátásra.
Mielőbbi felépülést kívánunk!
Bokasérült mentése az Ezüst-hegyen
2021. január 16-án 16:40-kor értesítést kaptunk egy sérült túrázóról a Pilis-hegységből. Az 53 éves hölgy az Üröm - Pilisborosjenő határában lévő, a Nagy-Kevély előterében fekvő Ezüst-hegyre felvezető piros jelzésű turistaúton szenvedett sérülést, nem messze a "Reuma-kunyhó" néven ismert TTE kunyhótól. A sötétedés közeledett, a sérülése miatt lábra állni nem tudott, és a havas, csúszós környezet miatt társai segítségével sem tudta volna sötétedésig elhagyni a helyszínt.
A riasztást követően elsőként a BMSz egyik tagja ért a helyszínre, aki a közelben terepfutó edzést tartott, így a riasztást véve gyorsan a helyszínre sietett. Nem sokkal később megérkezett még egy barlangi mentőnk, aki túrázott a Kevélyeken, szintén a közelben volt. Elsősegélyben részesítették a sérültet, majd a náluk lévő eszközökkel és ruházatokkal betakarták, védték a kihűléstől, hiszen a hőmérséklet fagypont alatt volt.
Elsősegély gyakorlat 2020
2020. 02. 01-én immár harmadik alkalommal került megrendezésre a Magyar Barlangi Mentőszolgálat számára alapfokú elsősegélynyújtás gyakorlat az elsosegely.hu (Elsősegélynyújtás Oktatásáért Alapítvány) által.
Ezeknek a gyakorlatoknak az alapvető célja, hogy barlangi mentőink mind civilként, mind pedig a mentések alkalmával segélynyújtóként tisztában legyenek az alapfokú elsősegélynyújtás korszerű irányelveivel, szempontjaival, továbbá gyakorlati tapasztalatot is szerezzenek egy-egy sérülés ellátásának mikéntjével.
A mostani gyakorlaton 21 fő vett rész, közülük 15 fő a Barlangi Mentőszolgálat, továbbá 2 fő a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság HUNOR (Hungarian National Organisation For Rescue Services) egységének tagjai, további 4 fő pedig vendégként volt jelen.
Véradás harmadszor
2020.01.31-én immáron harmadik alkalommal, a megszokott helyen Budapesten, a Szemlő-hegyi-barlang fogadóépületében szervezett véradást a Magyar Barlangi Mentőszolgálat.
A véradás résztvevőinek a regisztrációját a kiállító teremben bonyolították le, ahol a háttérben a „Szomjas vagyok, de NEM vérszomjas” és a „deNEvérségek” feliratok fogadtak ráhangolódásként.
Az idei mérleg röviden: 27 fő véradó x 4,5 dl levett vér = 12 liter vér (2,5 felnőtt embernyi).
A harmadszor megszervezett véradást legfőképpen a barlangászok, barlangi mentősök valamint a helyszínt is biztosító Duna-Ipoly Nemzeti Park munkatársai körében hirdettük meg és facebook-on is vártuk a jelentkezőket. Idén a 33 fő regisztrált résztvevőből 27 fő adhatott vért, közülük 3 fő volt új véradó, akik külön oklevelet kapnak, hogy érezzék súlyát, milyen nemes célt támogatnak és ha tehetik, tartsák meg jó szokásukat és legközelebb is jöjjenek el.
Súlyosan megsérült egy barlangtúrázó a Ferenc-hegyi-barlangban
2019 december 14-én, egy a harmincas éveiben járó barlangtúrázó szenvedett balesetet a budapesti Ferenc-hegyi-barlangban. A súlyos sérüléseket szenvedett túrázó kimentésére a Magyar Barlangi Mentőszolgálat 27 fővel vonult a helyszínre.
Az orvosi csapat a helyszínen ellátta a sérültet, szállítható állapotba hozta, majd speciális mentőhordágyon mintegy 5 óra alatt a felszínre juttatta és éjfél után átadta az Országos Mentőszolgálat kiérkező egységének...
...Karácsony előtt így nemsokkal számos barlangász-túra zajlott a Budapest környéki barlangokban. A Solymári-ördöglyukba, a Mátyás-hegyi-barlangba, a Szemlő-hegyi-barlangba és a Ferenc-hegyi-barlangba is leszálltak kutatóink, barlangjáróink.