2024. 04. 18-21.
2023. szeptemberben a törökországi Morca-barlangban több mint ezer méteres mélységből nemzetközi összefogással sikeres barlangi mentőakció zajlott, melynek részleteiről a világ számos sajtóorgánuma beszámolt. Az eseményről a részletes beszámoló honlapunkon olvasható ide kattintva.
A mentésben számos ország között hazánkból egyesületünk a Magyar Barlangi Mentőszolgálat (BMSZ)- kiegészülve a Bakonyi Barlangi Mentőszolgálattal - vett részt az akcióban. A lezajlott sikeres mentés után minden ország résztvevője szétszéledt, hazament, érthető módon akkor, ott nem volt alkalom és idő a mentés történéseit megbeszélni, ami nagyon fontos része kell, hogy legyen egy ilyen nagy volumenű közös mentésnek.
A mentést követő hónapokban megfogalmazódott a BMSZ elnöksége részéről, hogy ennek az igénynek helyszínt és teret adva szervezni kellene egy nemzetközi találkozót gyakorlattal egybekötve. Tavaszra kitűztük az időpontot és elküldtük a meghívókat a mentésben részt vett szervezeteknek.
A rendezvényre 8 országból futottak be jelentkezések, ezen felül hazai barlangi mentőszervezetek tagságaiból is sokan el tudtak jönni. A Bakonyi Barlangi Mentőszolgálat jelentős létszámban képviseltette magát, kivette a részét a szakmai munkából és a rendezvény háttér támogatásából, de jópáran érkeztek a Barlangi Mentők Észak-magyarországi Egyesületéből is.
A résztvevők között megtiszteltek minket Törökországból a kinti mentésben központi szerepet játszó személyek is, akiket már barátként láthattunk vendégül. A négy napos találkozó első és utolsó napján túrázási lehetőséget biztosítottunk az Aggteleki-karszt barlangjaiba. A másik két napon intenzív szakmai munka folyt. Pénteken több állomásból álló (sziklafal, meredek hegyi lejtő, barlang) forgószínpad-szerűen zajló helyszíneken kellett sérültellátási és kötéltechnikai megoldásokat alkalmazni - szigorúan a sérült állapotát figyelembe vevő orvosi tanácsok mentén.
Szombat reggel számos résztvevő fejében, szemében láttuk a kérdőjelet, mert egy előre senki által nem ismert körülmények közötti fiktív mentési helyzet került ismertetésre. A történet szerint a Baradla-barlangban előző nap egy Hosszútúra indult, mely után a felszínen heves esőzés történt. Reggel egy fő érkezett a felszínre, aki jelezte, hogy a barlangban rekedt még a csoport többi része, de sajnos további információval nem tud szolgálni. A résztvevőknek meg kellett kezdeni a több helyszínen történt baleset sérültjeinek keresését, ellátását közösen. Mentés vezetést, csapatokat kellett verbuválni, csak ahogy az élet szokta a helyzeteket produkálni, nem másképp. A kiérkezett sérüléseket imitálók meghökkenést vagy/és mosolyt csaltak az arcokra, hiszen volt ott őz bordájával imitált nyílt mellkas sérült és lábamputációra ítélt is. A barlang bejáratánál mindezekből semmit nem lehetett érzékelni, aki nem vett részt a “játékban” csak a fegyelmezett mentésvezetéstől kapott információt arról, mi zajlik a felszín alatt.
A jól sikerült “mentés” során hét sérültet hoztak a felszínre, mindenkit sikerült megtalálni, késő délutánra be is fejeződött az akció. Az ezt követő jó hangulatú beszélgetésekből már arra lehetett következtetni, hogy a feladat kihívást jelentett, hasznát az esti megbeszélésen megerősítették a résztvevők.
A szervezőgárdának sikerült a korábban megtervezett feladatokat titokban tartani, itt pedig megvalósítás közben kíváncsian figyelték az egyes csoportok konstruktív és sok esetben különböző, de egyaránt sikeres eredményre vezető megoldásait. A rendezvény végén távozáskor és azt követően is kifejezték a résztvevők, hogy hasznosan töltötték velünk az időt és igény mutatkozik a folytatásra.
A BMSZ egy esetlegesen külföldön zajló mentés során nagyon fontosnak tartja, hogy az adott ország barlangi mentőivel élő kapcsolat legyen, mert két különböző nyelven beszélő szervezet ekkor tud leggyorsabban reagálni a váratlan helyzetekre. Ha ismerik egymás technikai, személyi hátterét sokkal hatékonyabb és gyorsabb segítséget tudnak nyújtani egy bekövetkezett baleset esetén.